Wanna to jeden z tych elementów łazienki, który wymaga regularnego czyszczenia. O ile robisz to odpowiednio, możesz cieszyć się jej nieskazitelną czystością i schludnym wyglądem przez lata. W tym poradniku omawiamy kwestie mycia urządzeń sanitarnych wykonanych z akrylu. Zapraszamy do lektury!
Wanna to jeden z tych elementów łazienki, który wymaga regularnego czyszczenia. O ile robisz to odpowiednio, możesz cieszyć się jej nieskazitelną czystością i schludnym wyglądem przez lata. W tym poradniku omawiamy kwestie mycia urządzeń sanitarnych wykonanych z akrylu. Zapraszamy do lektury!
Wanna akrylowa jest łatwa do utrzymania w czystości, ale jak każde urządzenie sanitarne w domu, wymaga pewnej dbałości. Zazwyczaj akryl jest mniej podatny na osadzanie się kamienia i rdzy niż ceramika czy żeliwo. Jednak w zależności od jakości zastosowanego surowca, niektóre modele mogą łatwiej ulegać zarysowaniom i matowieniu, co może utrudniać utrzymanie ich w nieskazitelnym stanie w dłuższej perspektywie.
Częstotliwość mycia wanny akrylowej zależy przede wszystkim od tego, jak często z niej korzystasz oraz ilu domowników zażywa w niej kąpieli. Ogólnie zaleca się regularne czyszczenie wanny akrylowej po każdym użyciu, aby uniknąć gromadzenia się brudu, osadów i plam, a także przeprowadzanie głębokiego czyszczenia co najmniej raz w miesiącu.
Jednym z najważniejszych aspektów prawidłowego czyszczenia urządzeń sanitarnych z akrylu jest stosowanie odpowiednich środków do tego przeznaczonych. Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych produktów do mycia łazienek, które są bezpieczne dla powierzchni wanny i zapewniają skuteczną eliminację brudu i zacieków.
Specyfiki te najczęściej występują w formie mleczek lub sprayów i są niezwykle łatwe w użyciu. Wystarczy, że pokryjesz nimi powierzchnię wanny, odczekasz 10-20 minut i usuniesz zanieczyszczenia za pomocą gąbki lub szmatki.
Środki czyszczące do akrylu zawierają składniki, które pomagają w usuwaniu osadów wapiennych, plam z rdzy, tłuszczu i innych zabrudzeń, które mogą osadzać się na powierzchni wanny. Niektóre produkty wzbogacone są również o specjalne substancje konserwujące, które zapobiegają powstawaniu osadów i utrzymują czystość na dłużej.
Do mycia wanny akrylowej nie zaleca się stosowania preparatów czyszczących, które nie są dedykowane do tego typu powierzchni. Silne działające produkty do mycia łazienki zawierają zazwyczaj środki wybielające, kwasy solne, alkalia i inne substancje, które mogą powodować matowienie, utratę połysku lub uszkodzenie powierzchni akrylowej. Mogą one trwale uszkodzić wierzchnią powłokę armatury.
Po pierwsze, przemywaj wannę wodą po każdym użyciu – dokładne wypłukanie resztek mydła i szamponu zmniejsza ryzyko powstawania nieestetycznych smug. Po opłukaniu warto powierzchnię akrylową przetrzeć suchą szmatką. Co więcej, jeżeli w Twoim mieszkaniu jest twarda woda, zainwestuj w systemy filtrujące, aby zmniejszyć ryzyko osadzania się kamienia.
Do wyczyszczenia wanny akrylowej można wykorzystać kilka domowych trików. Sok z cytryny z sodą oczyszczoną, ocet biały czy woda utleniona to naturalne środki czyszczące stosowane przez nasze mamy i babcie, które dzięki swojej skuteczności nigdy nie straciły na popularności. Pamiętaj jednak, że akryl jest wrażliwy na zarysowania, dlatego przy sprzątaniu należy unikać używania twardych gąbek
Jakie narzędzia są najlepsze do mycia wanny akrylowej?
A więc czym czyścić wannę akrylową, aby jej nie uszkodzić? Oto kilka sprawdzonych narzędzi:
- Gąbki: najlepiej wybierać gąbki o najwyższej miękkości, które nie zarysują powierzchni wanny. Możesz też postawić na artykuły do sprzątania przeznaczone specjalnie do mycia akrylu.
- Miękkie ściereczki: szmatki z mikrofibry lub bawełny są idealne do czyszczenia wanny akrylowej. Są delikatne w dotyku i dokładnie rozprowadzają środki myjące.
- Szczotki z miękkim włosiem: możesz użyć też szczotek, które doskonale usuwają zaschnięty brud, a ponadto wyposażone są w wygodną rączkę.
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale połączenie niektórych środków czyszczących może być niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie jeżeli łazienka ma słabą wentylację.
Jak myć wannę akrylową bez uszczerbku na zdrowiu? Po pierwsze, nie mieszaj prepartów o nieznanym dla Ciebie składzie oraz tych, które zawierają wybielacz ze środkami opartymi na amoniaku, spirytusie lub occie. Po drugie, dogłębne sprzątanie przeprowadzaj w ochronnych rękawicach, a najlepiej również w maseczce na twarz.
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, czym myć wannę akrylową, aby zachować jej nieskazitelną czystość i długoletnią trwałość. Pamiętaj, że odpowiednie narzędzia i specjalistyczne środki czyszczące są kluczowe dla utrzymania urządzeń sanitarnych w idealnym stanie. Bezpieczne i regularne czyszczenie to gwarancja higieny i estetyki Twojej łazienki!
Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami!
Podlasiak Andrzej Cylwik sp. k.
ul.Przędzalniana 60
15-688 Białystok
NIP 966-216-01-21
Telefon
+48 857 337 777
Email
sklep@rea.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 15:00